با توجه به بازار رقابتی امروز به خصوص در حوزه فروش آنلاین، کسب و کارها برای رشد و توسعه خود هیچ راهی ندارند جز آنکه با روش‌های جدید و نوآورانه بازاریابی و فروش کنار بیایند. یکی از روش های مؤثری که به طور قابل توجهی می‌تواند به افزایش فروش کمک کند، ارائه تخفیفات و پیشنهادات جذاب است؛ اینکه شما با آگاهی نسبت به تأثیرگذارترین استراتژی های تخفیف بتوانید مشتری خود را به خرید و حتی تکرار خرید ترغیب کنید.

پس باید جواب این سؤال را پیدا کنید: چگونه می توان بهترین استراتژی های تخفیف را برای جذب مشتری و افزایش فروش شناسایی و اجرا کرد؟ در این مطلب، به بررسی تأثیرگذارترین استراتژی‌ های تخفیف و راهکارهای موثر برای جلب مشتریان خواهیم پرداخت. از تخفیف‌های نقدی تا تخفیف‌های درصدی، از تخفیف‌های محدود زمانی تا تخفیف‌های مرتبط با رویدادها، همه را معرفی می کنیم تا شما بهترین رویکرد را برای افزایش فروش انتخاب کرده و قدمی مؤثر در مسیر توسعه کسب و کار خود بردارید.

1. تخفیف به عنوان ابزار بازاریابی و فروش

تخفیف‌ ها در فضای کسب و کار به عنوان یکی از قدرتمند ترین ابزارهای بازاریابی و فروش مطرح هستند، چرا که می‌توانند به طور چشمگیری به جذب مشتریان جدید کمک کرده و فروش را افزایش دهند. فرض کنید شما یک فروشگاه آنلاین لباس داشته و هدف شما افزایش تعداد مشتریانتان باشد. یکی از بهترین راه حل ها،  ارائه تخفیفات ویژه به مشتریان جدید است. شما می‌توانید با یک پیام تشکر به مشتریانی که دفعه اول خرید می کنند آنها را غافلگیر کرده و یک بن تخفیف ۱۰٪ برای خرید بعدی به آنها هدیه بدهید.

با این استراتژی، شما نه تنها مشتریان جدیدی را به فروشگاه خود جذب می‌کنید، بلکه با خلق یک تجربه زیبای خرید به آنها فرصتی می دهید تا به شما اعتماد کنند و در آینده نیز مجدد از فروشگاه شما خرید کنند. علاوه بر این، این نوع تخفیف‌ها می‌توانند در بین رقبا یک مزیت رقابتی به حساب آمده و افرادی را که به دنبال موقعیت های رقابتی هستند به سمت شما جلب کند.


2. انواع استراتژی‌های تخفیف

تخفیف‌های نقدی و تخفیف‌های درصدی:

ارائه تخفیف ‌های نقدی و یا درصدی از متدواول ترین استراتژی های تخفیف در بازاریابی و فروش است. در خیلی از فروشگاه های آنلاین، شاهد مواردی هستیم که مثلا به مشتریانشان تخفیف ۱۰۰ هزار تومانی برای هر خرید بالای ۵۰۰ هزار تومان اعلام می‌ کنند، و یا در موقعیت خاصی تخفیف ۲۰ درصدی بر روی تمام محصولات خود ارائه دهند. این نوع تخفیف ‌ها معمولاً به عنوان یک عامل مشوق برای مشتریان عمل کرده و آن‌ها را به انجام خرید ترغیب می کند.

ارائه محصولات رایگان یا هدایای اضافی:

از روش های جذاب ترغیب مشتری به خرید، ارائه محصولات رایگان یا هدایای اضافی است. یک رستوران را تصور کنید که به مشتریان خود یک غذای رایگان به همراه هر سفارش بیش از یک میلیون تومان ارائه می دهد، و یا یک فروشگاه آنلاین محصولات زیبایی که به مشتریانی که مبلغی خاص را خرید می کنند، یک کرم رایگان هدیه می دهد. این نوع تخفیف‌ها هم مشتریان را به خرید ترغیب کرده و هم با ارزش افزوده‌ای  که به تجربه خرید آنها اضافه می‌کند، باعث ایجاد حس رضایت در آنها می شود.

استفاده هوشمندانه از هر دو نوع این تخفیفات، و ترکیب مؤثر این استراتژی های تخفیف به شما کمک می کند که بهترین شکل ذهن مخاطبین هدف را در جهت خرید و حتی تکرار خرید از محصولات و خدمات خود  هدایت کنید.


3. زمانبندی تخفیف‌ها

تخفیف‌های محدود زمانی و تخفیف‌های مداوم:

تخفیفات با محدودیت زمانی و تخفیفات مداوم دو روش کاملا متفاوت هستند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. بهتر است قبل از ارائه هر یک از این روش‌ها، وضعیت کسب و کار خود و نیازها و ترجیحات مشتریان خود را مورد بررسی قرار داده باشید.

تخفیفات با محدودیت زمانی: این نوع تخفیف ‌ها برای مدت زمان محدودی تعریف می شوند و معمولاً با استفاده از ترفند ایجاد محدودیت حس خرید را در مخاطبین هدف تشدید می کنند. فروشگاه مواد غذایی را در نظر بگیرید که یک تخفیف ویژه به مدت ۲۴ ساعت بر روی تمام محصولات خود ارائه می دهد. این امر می‌تواند منجر به افزایش حس فوریت در مخاطب شده و در ترغیب مشتری به خرید مؤثر باشد.

تخفیف‌های مداوم: این نوع تخفیف‌ ها چون برای بازه زمانی طولانی تعریف می شوند، مشتریان می‌توانند به طور مداوم از آنها استفاده کنند. بسیاری از فروشگاه های لوازم ورزشی موفق یک برنامه عضویت با تخفیف‌ های دائمی برای مشتریان ثابت خود تعریف می کنند.  با این روش آنها ارتباط خود را با مشتریانشان تقویت کرده و تعاملی اثرگذار با آنها برقرار می کنند.

بهترین زمان برای ارائه تخفیف‌ها

این شما هستید که با توجه به نوع کسب و کار خود و رفتار مصرف و خرید مخاطبین هدف، بهترین زمان برای ارائه تخفیف را شناسایی می کنید. اما فراموش نکنید، معمولاً زمانی که تعداد بیشتری برای خرید یک محصول اقدام می کنند، بهترین زمان برای ارائه تخفیف‌ها است. مثلا در آغاز سال تحصیلی، زمانی که فصل خرید مدارس آغاز می‌شود، فروشگاه ‌های لوازم تحریر می‌توانند با تخفیفات ویژه مشتریان را به خرید ترغیب کنند. همچنین با نزدیک شدن به مناسبت های ملی و مذهبی مانند نوروز، رمضان و ... ارائه تخفیفات مرتبط با آنها می‌تواند موجب افزایش فروش شود.

4. موقعیت‌های استراتژیک برای ارائه تخفیف

تخفیف‌های فصلی:

ورود به فصل جدید و یا نزدیک شدن به رویداد مهمی در تقویم، از موقعیت‌های استراتژیک برای ارائه تخفیفات و پیشنهادات ویژه است. فرض کنید فروشگاهی که لوازم و تجهیزات باغبانی عرضه می‌کند، چقدر هوشمندانه می تواند در ابتدای فصل بهار، با ارائه تخفیف‌ های جذاب برای خرید ابزارهای باغبانی، مشتریان را به خرید ترغیب کند. به همین ترتیب، یک فروشگاه لباس در زمان شروع فصل تابستان، با ارائه تخفیف ‌های ویژه برای لباس‌های تابستانی، مشتریان را جذب کرده و فروش خود را افزایش می دهد.

تخفیف ‌های مرتبط با روزهای خاص تقویم:

مناسبت هایی مانند روز مادر، روز ولنتاین، روز پدر، عید نوروز و ... موقعیت‌های بسیار خوبی برای ارائه تخفیف‌های ویژه هستند. تصور کنید روز ولنتاین برای فروشگاه های زیورآلات چقدر فرصت خوبی است تا با ارائه تخفیف‌ های ویژه برای جواهرات و زیورآلات زیبا، مشتریان را به خرید هدیه ای عاشقانه ترغیب کنند. یا رستوران هایی که در سالگرد افتتاح خود، با ارائه تخفیف‌ های ویژه برای صرف غذا، جذابیت بیشتری برای مشتریان ایجاد کرده و فروش خود را افزایش دهد.

توجه داشته باشید که بهره گیری از استراتژی های تخفیف در زمانی که مشتریان به دنبال تخفیف و پیشنهادات ویژه هستند، اهمیت پیدا کرده و بر روی افزایش فروش تأثیر می گذارند!

5. برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی ‌های تخفیف:

ارزیابی و تحلیل نتایج استراتژی‌های قبلی:

قبل از هر چیز، برای برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی‌های تخفیف جدید، حتما نتایج و عملکرد استراتژی‌های قبلی را ارزیابی و تحلیل کنیم . بررسی دقیق نتایج می‌تواند به ما کمک کند تا نقاط قوت و ضعف استراتژی‌های قبلی را شناسایی و در تصمیم‌گیری ‌های آینده بهتر عمل کنیم و البته بهتر بتوانیم در مسیر نیل به اهداف فروش اقدام کنیم.

برنامه‌ریزی بهینه برای ارائه تخفیف‌های آینده:

پس از ارزیابی نتایج استراتژی‌ های قبلی، می‌توانیم یک برنامه‌ریزی بهینه برای ارائه تخفیف‌ های آینده داشته باشیم. در این مرحله، باید به مواردی چون فصل، رویدادهای ملی یا محلی، نیازها و ترجیحات مشتریان و حتی عملکرد رقبا توجه کنیم.

به‌عنوان مثال، یک رستوران محلی قصد دارد تا استراتژی های تخفیف خود را بهبود بخشد. از طریق بررسی نتایج استراتژی‌ های قبلی، متوجه می‌شود که تخفیف ‌های تعریف شده در روزهایی که رستوران خلوت تر است، به نتایج بهتری منجر شده است. بنابراین، در برنامه‌ریزی جدید ارائه تخفیفات ویژه را بر روزهای آرامتر هفته و در ساعات خلوت تر متمرکز می کند.

خلاصه کلام

تخفیف‌ها به عنوان یکی از قدرتمندترین ابزارهای بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در صورت کاربرد اصولی توانایی جذب مشتریان جدید، افزایش فروش و ارتقاء تجربه مشتری را دارند. با توجه به انواع مختلف تخفیف‌ها، موقعیت‌های استراتژیک برای تخفیف و زمانبندی صحیح، می‌توان به شکل بهینه از این ابزار قدرتمند برای توسعه کسب و کار خود استفاده کرد.

استراتژی‌ های تخفیف با توجه به اهمیت و تأثیری که در فرآیند فروش دارند، نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و تحلیلی هستند. ارزیابی نتایج استراتژی‌های قبلی، برنامه‌ریزی اصولی برای استراتژی های آینده و توجه به نیازها و انتظارات مشتریان و شرایط بازار، از عوامل کلیدی در موفقیت استفاده از استراتژی های تخفیف‌ محسوب می‌شوند.

تیم متخصص و مشاورین مجرب دپارتمان توسعه بازار مؤسسه نمو در کنار شماست تا بدون نیاز به آزمون و خطا، استراتژی های بازاریابی کسب و کار خود را تدوین و پیاده سازی کنید. چرا که ما با تحلیل و ارزیابی وضعیت موجود و چالش های واقعی کسب و کار شما، مؤثرترین استراتژی را طراحی و در تمامی مراحل اجرا همراه شما هستیم.