از همین اول می گوییم که برای مدیریت فروشگاه و تبدیل شدن به یک خرده فروش موفق باید از خودگذشتگی های زیادی داشته باشید. ببینید آیا برای آن آمادگی دارید؟ بدون تعارف، بیطرفانه و با نگاهی دقیق در مورد تمام نقاط قوت و ضعف خود قضاوت کنید.

برای مدیریت اصولی فروشگاه باید در مورد صنعت و کالای مورد نظر خود بیشتر تحقیق کنید تا آن را به طور کامل بشناسید. با شناخت تفاوت های شاخصی که قادرند بقای شما را در آینده به خطر اندازند، مثل ،رقابت، خدمات مشتری، انواع مشتریان، تأمین کنندگان و استراتژی های قیمت گذاری رقبا، بازار، محیط کسب و کار محلی، جنجال های تبلیغاتی، سطح درآمد خانواده ها، سطح تحصیلات، گروه سنی، جمعیت نژادی و آمار مشتريان بالقوه می توان از فرصت های به وجود آمده حداکثر بهره را برد و از تهدید های فضای کسب و کار با کمترین صدمه عبور کرد.

روش های مدیریت سالم

برای مدیریت فروشگاه، لازم است روش های مدیریت سالم را به کار ببرید، لابد می پرسید این روش ها چه هستند؟

 • از کارکنان خود قدردانی کنید، آنها با ارزش ترین سرمایه ی شما هستند.( مدیریت بازخورد )
 • کارکنان خود را آموزش دهید تا توانمند شده و کارشان را بهتر انجام دهند.( توانمندسازی )
 • برای کارکنان خود فضای رشد ایجاد کرده و سپس به اندازه ی ارزشی که دارند به آنها منصفانه دستمزد پرداخت کنید، در مقابل آنها به بازوهای شما برای رسیدن به موفقیت تبدیل خواهند شد.( بعضی مواقع به عددقانونی که اداره کار مشخص کرده چشک پوشی کنید ببنید آیا ارزشی بیشتر از آنچه شما برای آن هزینه می کنید دارد یا نه ؟ )
 • به پاداش کارکنان به دید هزینه نگاه نکنید؛ چرا که کارکنان راضی و باانگیزه به محل کار خود تعلق خاطر بیشتری داشته و برای منافع محل کار خود تلاش بیشتری می کنند که نتیجه ی آن فروش بیشتر و سود بیشتر فروشگاه خواهد بود.( البته این موضوع را هم قبول دارم برای همه فروشندگان صدق نمی کند برخی افراد فاقد شایستگی فروشندگی هستند و صرفا برای بدست آوردن یک حدقل یا پایه حقوق فقط تلاش می کنند و برای بیشتر از آن میل و رغبتی ندارند )
 •  راهکار نمو در خصوص بند فوق : جذب فروشندگان با شخصیت متناسب با فروشندگی می باشد ، افرادی با شخصیت جنگجویی ، با اراده و هدف دار از جنس کسب درآمدهای عرف آن صنف از بازار ؛ البته این موضوع کار شما را هم دشوار می کند تا با اهداف درآمدی فروشندگان نیز مجموعه رشد داشته باشد و بیشتر از یک حدی متوقف نشود !

برای مدیریت فروشگاه چه باید دانست؟

تصویری که شما از خود در ذهن مخاطبین هدف ایجاد می کنید بسیار بسیار حائز اهمیت است. در واقع ادراک مشتریان شما از فروشگاه به واسطه ی مواردی چون نام فروشگاه، موقعیت آن، وضعیت ظاهری و برخورد کارکنان، وضعیت ساختمان، ویترین فروشگاه، تزئینات داخلی، ورودی های فروشگاه، راهرو ها، پلکان، طبقات مختلف، درها، دکه ها، مبلمان اتاق ها، اتاق انتظار، محصولات و تنوع کالاها و برندها، قیمت، علائم، بروشورها، فاکتورها، نوع تبلیغات، خدمات مشتریان و... یعنی تمامی چیزهایی که مربوط به کسب و کار شما می شود، شکل میگیرد. چه بخواهید چه نخواهید  این همان تصویری است که در ذهن مشتری ساخته می شود مهم ترین عامل تقویت و تضعیف موقعیت شما خواهد بود.

تسلط یافتن در مهارت های مدیریت فروشگاه نیازمند دانش و تجربه ی فراوان است. با این سؤالات از خود شروع کنید: چگونه، چه کسی، چه چیزی، کجا، چه وقت، چه اندازه و چند وقت به چند وقت باید دادوستد کرد؟ چگونه دارایی، افراط و اشتباه در خرید، تعدیل و تنظیم قیمت ها، بازگشت سرمایه، زمانبندی خرید، مخارج و هزینه ها، برنامه ریزی فروش و.... را می توان حرفه ای مدیریت کرد.

همین موضوع نشان می دهد که برای ایجاد تحول و توسعه مدیریت فروشگاه خود، شما حتما به مشارکت و مساعدت از مشاورین و پیشکسوتان حوزه توسعه بازار نیاز خواهید داشت. برای کمک گرفتن مغرور نباشید؛ ما همگی گاهی اوقات نیاز به کمک داریم. مؤسسه مشاور اقتصاد نمو با تیمی متشکل از مشاورین حرفه ای کسب و کار در این مسیر همراه شما خواهد بود، فقط کافیست که فرم درخواست مشاوره را تکمیل کرده تا کارشناسان ما خیلی سریع با شما تماس بگیرند.

چند راه کار اثربخش برای مدیریت فروشگاه


 • با در نظر گرفتن هزینه ها، تحقیق در مورد وضعیت قیمت گذاری کالاهای مشابه در بازار و حساسیت مشتریان به قیمت، استراتژی قیمت گرایی را در پیش بگیرید.
 • در مورد استراتژی قیمت گرایی باید به خاطر داشت که تقلید از آن به وسیله ی رقبا، حداقل در کوتاه مدت، بسیار آسان است. اما در دراز مدت به صلاح نیست.( استراتژی شکست قیمت ها و همواره تخفیف ها شکست خورده و منجر به تباهی و ورشکستگی می باشد )
 • بر شما واجب است که حداکثر تلاش خود را برای بهبود خدمات مشتریان و استراتژی های جلب رضایت و افزایش رضایتمندی آنها به کار ببرید.
 • نسبت به لزوم افزایش ساعات کاری طولانی تر متناسب با نیاز مخاطبین، در موقعیت های خاص که می تواند برای مخاطبین هدفتان اثرگذار باشد انعطاف پذیر باشید.
 • به کالاهای قابل عرضه در فروشگاه خود از نظر اقلام و برند، تنوع بیشتری ببخشید و همیشه از کالاهای جدید که به بازار می آیند اطلاع داشته باشید. هر از چند گاهی سری به بازار بزنید و از تازه های بازار باخبر شوید. گهگاهی به فروشگاه های بزرگ، تجار بزرگ و موفق، رقبای پیشکسوت و پردرآمدتر خود سری بزنید و در خصوص علل پیروزی آنها پرس و جو کنید.
 • در کمترین زمان ممکن به دلجویی و جلب رضایت مشتریان ناراضی خود بپردازید. کافی ست این مشتریان نارضایتی خود را با 10 نفر دیگر مطرح کنند!( سیستمی جهت رفع و پیگیری نارضایتی یا حتی میزان رضایت مشتریان خود تدبیر کنید )
 • در کار خود خلاق باشید و سعی کنید منحصر به فرد عمل کنید. به کارهایی بیندیشید که تاکنون به وسیله ی فروشگاه های رقیب شما انجام نشده است و کالاهایی که به وسیله ی آنها ارائه نشده است.
 • خود را به گونه ای آماده کنید که بتوانید با هرگونه تغییر احتمالی مواجه شوید و رویکردی اتخاذ کنید که در این دنیای پرتلاطم کسب و کار امروز کمترین ریسک و صدمه به حرفه و سرمایه شما وارد شود.

خلاصه کلام


درست است که شاید کسب موفقیت در تمام استراتژی های فوق جهت مدیریت فروشگاه، برای خرده فروشی های متوسط در دراز مدت امکانپذیر نباشد، اما در یک یا دو مورد از آن می توان به موفقیت رسید. از سوی دیگر شاهد آن هستیم که رقابت در اتخاذ تعداد کمتر استراتژی ها روز به روز بیشتر می شود

موفقیت اکثر استراتژی های مدیریت فروشگاه مرهون آگاهی از تغییرات قریب الوقوع است. دانستن زمان مناسب برای حرکت به جلو یا عقب نشینی کسب و کار شما را زنده و پویا نگه می دارد و باعث میشود وقتی رقبای شما در حال دست و پنجه نرم کردن با وضیعت ناشی از تغییر هستند شما در جایگاه باثبات و مستحکمی باقی بمانید و از فرصت ها و موقعیت های جدید نهایت استفاده را ببرید.

برگرفته از کتاب:فروشگاه؛ راهکارها و نکته ها

جعبه ابزار فروشگاه داری، حاصل مطالعه به روزترین منابع توسعه بازار،  بهره گیری از سال ها تجربه مشاوره های حرفه ای کسب و کارهای مختلف و حضور تیم نمو در دل بازار هم اکنون در اختیار شما می باشد. با استفاده از این جعبه ابزار و پشتیبانی تخصصی مشاورین نمو هر آنچه برای مدیریت فروشگاه نیاز دارید در اختیار شما خواهد بود.

تدوین نهایی و بروز رسانی این محصول رو به اتمام است و بزودی تا پایان آبان ماه 1402 منتشر می گردد .