فضای متلاطم و رقابتی کسب و کار امروز، فعالیت های صاحب هر کسب و کاری را به ماجراجویی تبدیل کرده است. از زمانی که ایده‌ ای از ذهنمان می‌گذرد تا آن لحظه‌ای که اهداف رشد و توسعه‌ کسب و کار خود را تحقق می‌بخشیم، درگیر یک سفر پرماجرا هستیم. اما سؤال اینجاست، موفقیت در این سفر، به چه چیزی بستگی دارد؟

شاید با توجه به درکمان از بازار، فکر کنیم مهارت‌های رهبری و شناخت یک سری استراتژی‌های بازاریابی پیچیده و خارق العاده کلید رسیدن به همان موفقیت است؛ اما آیا واقعاً اینطور است؟

حالا اگر به کمک گرفتن از مشاوره کسب و کار و افراد متخصص فکر کنیم چطور است؟ هنوز برای خیلی از ما مبهم است و حتی به آن اعتماد نداریم. اما از دید بسیاری از بزرگان دنیای کسب و کار و برند های موفق جهان، مشاوران کسب و کار می‌توانند بیشتر از یک راهنما، شرکایی باشند که در زمینه‌هایی که ما نیاز به بهبود داریم ما را تقویت کنند. مشاوران کسب و کار واقعی چشمانی هستند که دید ما را به نقاط تاریک و نقاط ضعفمان هدایت می کنند؛ به طوری که با وجود آنها دستیابی به اهداف و رویاهای کسب و کارمان امکان پذیر می شود.

در این نوشته، ما به این موضوع می پردازیم که چگونه مشاوره کسب و کار می‌تواند نقش اساسی و حیاتی را در رشد و توسعه کسب و کار شما ایفا کند. از نکات قابل توجهی چون ارائه‌ی راهنمایی استراتژیک، بهبود عملکرد تا پشتیبانی مداوم، به شما نشان می دهیم که چگونه این ارزشمندترین ابزارهای رشد و توسعه به شما کمک کنند که به اهداف کسب و کار خود دست یابید.


1. ارائه راهنمایی استراتژیک

اولین نکته ای که بسیار حائز اهمیت است، اینست که یک مشاور کسب و کار این تخصص و توانمندی را دارد که با تجزیه و تحلیل دقیق بازار، شناخت رقبا و تحلیل SWOT (نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدها) به شما کمک کند تا اهداف کسب و کارتان را به طور شفاف تعیین کرده و برنامه‌ اجرایی اثربخشی برای دستیابی به آنها تدوین کنید. فرض کنید که شما یک استارتاپ در حوزه فناوری اطلاعات هستید که قصد دارید در بازار ارائه خدمات ابری حضور پیدا کنید. یک مشاور کسب و کار حرفه ای با تحلیل دقیق بازار هدف، شناسایی نیازهای مخاطبین هدف و بررسی رقبا، در کنار شما خواهد بود تا استراتژی‌هایی را مانند تعریف خدمات سفارشی سازی شده و براساس ترجیحات مشتری و حتی ارائه خدمات با ارزش افزوده برنامه‌ریزی و اجرا کنید.

2. بهبود عملکرد در راستای توسعه کسب و کار

مشاوره کسب و کار به شما کمک می کند تا فرآیندهای کاری خود را بهبود بخشیده و بهره وری را افزایش دهید. به عنوان مثال، شما یک شرکت تولیدی هستید که در زمینه تولید مبلمان فلزی فعالیت می‌کنید. با حضور یک مشاور کسب و کار و با بررسی فرآیندهای تولید، شناسایی نقاط قوت و ضعف جهت بهبود خط تولید، ارائه راهکار برای افزایش بهره ‌وری ماشین‌آلات و بهبود سیستم انبارداری، شما قادر خواهید بود عملکردتان را در راستای توسعه کسب و کار خود ارتقاء دهید.

3. پیش‌بینی و جلوگیری از مشکلات

یک مشاور کسب و کار با وجود دانش و تخصص مرتبط و از آن مهم تر تجربه ارزشمند از دل بازار این توانمندی را دارد تا مشکلات و چالش‌های احتمالی کسب و کار شما را پیش‌بینی کرده و برای جلوگیری از آنها راهکار ارائه دهد. مثلا تصور کنید، شما یک کارخانه تولیدی دارید که در آن از نیروی انسانی بسیاری استفاده می‌شود. یک مشاور کسب و کار خبره با بررسی شرایط کارگران، آگاهی نسبت به قوانین کار و تأمین اجتماعی و شناسایی مشکلات و چالش های محیط کار مانند نارضایتی کارگران و کاهش کیفیت تولید می تواند راهکارهایی اجرایی را پیشنهاد دهد؛ این راهکارها شامل مواردی مانند تدوین برنامه‌های آموزشی اثربخش برای کارگران و عارضه یابی منابع انسانی با هدف بهبود شرایط کاری آنان خواهد بود که به شما کمک می‌کند تا از وقوع مشکلات جدی جلوگیری کرده و روی رشد و توسعه کسب و کار خود تمرکز کنید.

4. دسترسی به شبکه‌ی منابع

توجه داشته باشید که یک مشاور کسب و کار به یک شبکه وسیع از منابع و متخصصین دسترسی دارد که می‌تواند برای شما بسیار ارزشمند و کارآمد باشد. در نظر بگیرید شما یک شرکت فعال در حوزه نرم‌افزار هستید که تصمیم دارید فعالیت‌های خود در بازارهای جدید گسترش دهید. یک مشاور کسب و کار با دسترسی به شبکه وسیعی از منابع، می‌تواند به شما کمک کند تا در زمینه‌های مختلفی مانند تأمین مالی، ارتباطات با نهادهای مربوطه و جذب نیرو شایسته با توانمندی‌های مورد نیاز، از وجود این منابع بهره برده و مسیر خود را برای توسعه کسب و کار هموار کنید.

5. ارزیابی و بازخورد مستمر

یک مشاور کسب و کار حرفه ای تنها به یک بار ارائه خدمات مشاوره بسنده نکرده و به صورت مداوم عملکرد شما را ارزیابی می کند و بازخورد می‌دهد؛ چرا که این مسئولیت را برای خود تعریف کرده که تا حصول نتیجه مطلوب شما را همراهی کند. مشاورین مجرب و متعهد دپارتمان توسعه بازار مؤسسه نمو با همین مأموریت ارائه خدمات مشاوره کسب و کار خود را پشتیبانی می کنند. با ارائه نظرات و بازخوردهای مستمر، این اطمینان به شما داده می شود که مشاور در تمام مسیر در کنار شما بوده و کمک می‌کند تا روند پیشرفت خود را مشاهده و در صورت نیاز تغییرات لازم را اعمال کنید.

خلاصه کلام

با وجود چالش ها و فضای فضای متلاطم و رقابتی امروز، نقش کلیدی مشاوره کسب و کار را در رشد و توسعه کسب و کار خود نباید دست کم بگیریم. از ارائه راهنمایی استراتژیک و بهبود عملکرد تا پیش‌بینی و جلوگیری از مشکلات،  یک مشاور کسب و کار حرفه ای می تواند به عنوان یک همراه قدرتمند و مؤثر در مسیر موفقیت کسب و کار شما حضور داشته باشد.

علاوه بر این، مشاوران کسب و کار با دسترسی به شبکه‌های گسترده منابع و دانش و تجربه خود می‌توانند شرکایی قابل اعتماد برای توسعه کسب و کار شما باشند. آنها این قدرت را دارند که در زمینه‌هایی که کسب و کار شما ضعیف بوده و نیاز به بهبود دارد، راهکارهایی اجرایی و کارآمد ارائه دهند. همچنین با ارائه‌ ی بازخورد مستمر و ارزیابی‌های اصولی، فرآیند بهبود مستمر را به سمت موفقیت و نیل اهداف کسب و کارتان تعریف می کنند.

خدمات مشاوره کسب و کار دپارتمان توسعه بازار مؤسسه نمو، با حضور تیمی متخصص، مشاورین متعهد و مجرب و البته سال ها تجربه ارزشمند از دل بازار، در کنار شما خواهد بود تا بدون صرف هزینه برای آزمون و خطای هر روش ناکارآمدی، استراتژی های مؤثر کسب و کار خود را تدوین و اجرا کنید. این اطمینان را هم داشته باشید که با پشتیبانی حرفه ای تا رسیدن به اهداف تعریف شده خود تنها نخواهید بود.