ما در در دورانی هستیم که رقابت در بازارها به اوج خود رسیده و هر کسب و کاری دغدغه‌ها چالش های خود را در راستای جذب مشتریان جدید و نگه ‌داشتن مشتریان قدیمی دارد؛ به همین دلیل استفاده از استراتژی های بازاریابی قدرتمند به یکی از مؤلفه های اصلی توسعه بازار تبدیل شده است.

شما چی، به دنبال راهکارهایی هستید تا محصولاتتان به بهترین شکل به بازار عرضه شوند؟ آیا می‌خواهید به صورتی اثرگذار به گروه های هدفتان نشان دهید چگونه می‌توانند محصولات شما را خریداری کنند؟ این نوشته را تا آخر مطالعه کنید تا شما را برای اینکه چگونه محصولاتتان را با استفاده از استراتژی‌های بازاریابی پرقدرت به بازار عرضه کنید راهنمایی کنیم؛ همچنین به شما نشان دهیم چطور در رقابت شدید بازار جایگاه کسب و کار خود را تقویت کنید.

مهم ترین و شناخته شده ترین استراتژی های بازاریابی

برند هایی که برای توسعه کسب و کار خود دغدغه دارند به تأثیر استراتژی های بازاریابی برای نیل به اهداف خود پی برده اند و به طور جدی از قدرت آنها بهره می برند. از مهم ترین و شناخته شده ترین استراتژی های بازاربی که برند های موفق برای موفقیت خود از آنها کمک می گیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از تحلیل بازار برای بهینه‌سازی فروش استفاده کنید

در فضای مدرن کسب و کار با توجه به جایگاه حیاتی اطلاعات،  تحلیل بازار تبدیل به یک ارزش برای هر کسب و کاری شده است. با نگاهی دقیق به جریانات بازار، می‌توانید الگوهای مصرف و نیازهای مشتریان را شناسایی کرده و با بهره‌گیری از آن، استراتژی‌های بازاریابی خود را به مؤثرترین حالت طراحی کنید.

فرض کنید که شما یک شرکت فناوری هوش مصنوعی هستید. با تحلیل بازار، متوجه می‌شوید که درخواست برنامه‌ های هوش مصنوعی برای کسب و کارهای کوچک در حال افزایش است. اینجاست که شما باید استراتژی بازاریابی خود را بر اساس این تحلیل تدوین کرده و با هوشمندی محصولات خود را به این گروه هدف معرفی کنید.

یا یک مثال خیلی خودمانی تر ؛ صاحب رستورانی که پیش از این به سبک سنتی نسبت به دریافت سفارشات خود اقدام می کرد، اگر تغییر رفتار مصرف کنندگان را مبنی بر ترجیح خرید خود به روش های نوین تر به روش اینترنتی یا خرید از پلتفرم های واسط ( اسنپ فود و ...) پیش بینی نکند و راهکاری برای آن نداشته باشد محکوم به کاهش سهم بازار شده و ادامه ماجرا که خودتان بهتر می دانید !! 

ارتباط برقرار کنید و مشتری جذب کنید

در عصر ارتباطات، رسانه‌های اجتماعی نقش مهمی در جذب مشتریان بازی می کنند. با انتشار محتوای جذاب، شرکت در رویدادها و مسابقات و برقراری ارتباط مستقیم با مخاطبین هدف شما قادر خواهید بود اجتماع خود را تعریف کرده و برند خود را توسعه دهید.

به عنوان مثال اگر شما یک برند فشن در زمینه پوشاک هستید، انتشار عکس های خلاق و با کیفیت از مدل‌های جدید لباس‌ها در اینستاگرام، برگزاری رویداد و مسابقه بر اساس گروه هدف مشتریان و پاسخ به نظرات و داشتن تعامل در شبکه‌های اجتماعی، ارتباطی مدارم و پویا بین شما و مشتریان به وجود می آورد. 

در تبلیغات خلاقیت داشته باشید و پیشنهاد های خاص ارائه کنید

تبلیغات خلاق و اثرگذار می‌تواند به شما کمک کند که بین رقبا متمایز شده و به خوبی دیده شوید. از روش ها و ابزارهای نوین در تبلیغات آنلاین و آفلاین استفاده کنید و پیشنهاد های خاص و ویژه برای جلب نظر مشتریان داشته باشید.

یک شرکت ارائه دهنده خدمات ابری تبلیغات خود را در قالب انتشار کلیپ های آموزشی در مورد خدمات خود برنامه ریزی می کند؛ این شرکت از این طریق نشان می دهد که چگونه استفاده از خدمات ابری می‌تواند به بهره‌ وری بالاتر کسب و کارها کمک کند. همچنین با ارائه تخفیف ویژه به مشتریانی که برای اولین بار از خدمات آن‌ها استفاده می‌کنند، مشتریان جدید را به سمت خود جذب می کند.

تخفیفات و فروش ویژه را فراموش نکنید!

تعریف تخفیفات و فروش ویژه اگر به درستی و در زمان مناسب انجام شود می‌توانند یکی از عوامل مؤثر استراتژی های بازاریابی شما باشد. این استراتژی در خیلی مواقع افکار مشتریان را به سمت خود جلب کرده و اگر مهلت داشته باشد، احساس فوری و ویژه را به آنها منتقل کند.

مثل زمانی که یک فروشگاه آنلاین در استراتژی تخفیفات فصلی، تخفیف‌های اضافی به همراه ارسال رایگان برای میزان و حجم مشخصی از سفارشات ارائه می‌دهد. این تخفیفات در آن بازه زمانی می تواند باعث افزایش فروش  و همچنین وفادارسازی مشتری شود.

البته توجه داشته باشید که طراحی و پیاده سازی هر کدام از این استراتژی های بازاریابی نیازمند اصول و شرایطی است که حتما باید نسبت به آنها آگاهی داشته باشید؛ در غیر این صورت نمی توانید از آنها به نتیجه مطلوب برسید. مشاورین مجرب دپارتمان توسعه بازار مؤسسه نمو با پشتیبانی قدرتمند همراه شما بوده تا به بهترین و مؤثرترین شکل استراتژی های بازاریابی خود را تدوین و اجرا کنید.

راهبرد های نوآورانه در استراتژی های بازاریابی

ما امروز چاره ای نداریم جز اینکه با خلاقیت و نوآوری در بازاریابی خودمان را با روندها و تغییرات فضای مدرن کسب و کار همگام کنیم. حالا با هم جدیدترین روندها و راهبردهای نوآورانه در بازاریابی و چگونگی استفاده از آنها را در استراتژی‌های بازاریابی پرقدرت بررسی می کنیم.

1. بازاریابی تجربه‌ای

نوآوری در بازاریابی تجربه‌ای یک ابزار بسیار قوی و مؤثر در دستان شما می باشد؛ با خلق تجربه های فراموش نشدنی برای مشتریان، آن‌ها را به سفیران برند خود برای جذب مشتریان جدید تبدیل کنید.

شرکت های موفق در ارائه خدمات گردشگری. با تعریف تورهایی از جنس تجربه مشتریان خود را با فرهنگ، غذاها و جاذبه‌های منحصر به فرد یک منطقه آشنا می کنند؛ به طوری که با برنامه ریزی سفری جذاب و متفاوت، تجربه‌ای فراتر از انتظار را برای مشتریانشان رقم می زنند.

2. بازاریابی محتوا و استوری‌تلینگ (داستان سرایی)

استفاده از اثرگذاری داستان‌ سرایی و تولید محتوای جذاب، راهی قدرتمند در جذب مشتریان فعلی و جدید است. بازاریابی محتوا از قابلیت ایجاد ارتباط عمیق با مشتریان برخوردار بوده و به شما این امکان را می‌دهد که پیام‌های خود را به شکلی داستانی و به یاد ماندنی منتقل کنید.

 شرکت های بزرگ فیلم سازی، با تولید محتوا از داستان‌های پشت صحنه ساخت فیلم‌ها، مصاحبه با بازیگران و انتشار نکات جالب در امورد صنعت فیلم‌سازی، طرفداران خود را با فعالیت های کاریشان همراه نگه می دارند.

3.  بازاریابی تعاملی و فناوری های همه جانبه

حضور فناوری‌های پیشرفته همه جانبه مانند واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) در بازاریابی، تعامل و ارتباط با مشتریان را به یک سطح جدیدی برده است. این تکنولوژی‌ها امکان ارائه تجربیات بی‌نظیر و باورنکردنی را برای مشتریان فراهم می‌کنند.

برخی از فعالان حوزه املاک و مستغلات با استفاده از تکنولوژی  VR، برای مشتریان فرصتی ایجاد می کنند که بتوانند بدون حضور در محل به طور کامل آپارتمان مورد نظر را با تمام جزئیات بررسی کنند و حتی احساس کنند که در آن مکان حضور دارند.

4. بازاریابی تعاملی با ابزارهای شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی ابزاری کارآمد برای تعامل فعال با مشتریان و مخاطبین هدف است؛ این ابزار به شما قدرت می دهد تا در قالب گفتگوهای دوطرفه و اشتراک گذاری نظرات و بازخوردها، ارتباطی مؤثر و تعاملی مداوم با مخاطبین خود داشته باشید.

یک کافی شاپ موفق با انتشار پست‌های تعاملی و ایجاد فضای پرسش و پاسخ در موضوعات مرتبط با نوشیدنی ها و خدمات کافه، افراد را به مشارکت در گفتگوهای جذاب دعوت می‌کند.

6. بازاریابی ترکیبی و چندکاناله

ترکیب استراتژی‌های مختلف بازاریابی با یکدیگر، به شما این امکان را می‌دهد تا با هماهنگی و انعطاف بیشتر و حضور چندگانه در محیط ‌های مختلف به نتایج قابل ملاحظه‌ای دست یابید. توجه داشته باشید ترکیب و استفاده چندگانه از استراتژی های بازاریابی کاملا به مدل کسب و کار و نوع محصولاتی که ارائه می دهید بستگی دارد.

شرکت های شناخته شده در حوزه ارائه خدمات اینترنتی از تمام استراتژی هایی مانند تبلیغات آنلاین، بازاریابی ایمیلی و همچنین انشار محتوا جذاب و کاربردی بر روی وبسایت خود بهره می برند.

آگاهی نسبت به راهبردهای نوآورنه و تحولات جدید در استراتژی های بازاریابی، انعطاف‌پذیری و استفاده اصولی از روش های متنوع می‌تواند به شما کمک کند تا برند خود را در میان رقبا برجسته سازید. چرا که به‌ کارگیری این راهبردهای نوآورانه، به شما کمک می کند تا استراتژی ‌های بازاریابی خود را قدرتمند اجرا کرده و به مشتریان خود یک تجربه خرید منحصر به فرد ارائه دهید.
خلاصه کلاماستراتژی‌های بازاریابی پرقدرت و توجه به راهبردهای نوآورانه و تحولات فضای کسب و کار مدرن مانند، تحلیل بازار، بازاریابی تجربه‌ای و تولید محتوای تعاملی با فناوری های پیشرفته، هر یک از این ‌ها ابزار کلیدی هستند تا شما بتوانید به صورت اثرگذار با مشتریان خود ارتباط برقرار کرده و به آنها پیشنهادهای جذاب ارائه کنید.

در فضای رقابتی امروز تنها راه برتری و بقاء، به‌روز بودن و سازگاری شدن با تغییرات و تحولات بازار است. از این رو، با ترکیب هوشمندانه ی استراتژی‌های بازاریابی مختلف و بهره گیری از جدیدترین فناوری ها، قادر خواهید بود از خود یک برند قوی و متمایز در بازار بسازید.

دپارتمان توسعه بازار مؤسسه نمو با همکاری مشاورین مجرب حوزه کسب و کار امادگی خود را در جهت تعریف درست مسیر بازاریابی شما از طراحی استراتژی تا اجرای اثربخش اعلام آمادگی می نماید. تمامی خدمات توسعه بازار ما براساس نیازها و انتظارات کارفرمایان عزیز سفارشی سازی شده تا حصول بهترین نتیجه پشتیبانی خواهد شد.