فروشگاه اسباب بازی هاملیز که به عنوان بزرگ ترین و قدیمی ترین خرده فروش اسباب بازی در دنیا شناخته شده است، توسط ویلیام هاملیز در سال 1760 در لندن تأسیس شد. او برای تحقق رویایش، داشتن یک مغازه اسباب بازی فروشی، کارش را از جمع‌آوری حلقه‌ها، اسب‌های چوبی، عروسک‌های پارچه‌ای و سربازان حلبی شروع کرد. طی سالیان طولانی این مغازه به یکی از محبوب ترین فروشگاه های لندن تبدیل شده و اکنون بیشتر از  25 شعبه در سراسر دنیا دارد و همچنان فروشگاه واقع در لندن، بزرگ ترین فروشگاه اسباب بازی جهان، گل سرسبد این شعب است.

روش های جذاب نمایش و چیدمان فروشگاه اسباب بازی هاملیز

از لحاظ چیدمان و نمایش، فروشگاه از چهار روش پایه تبعیت می کند: جهت نماش متفاوت و جذاب اسباب بازی ها، با توجه به استراتژی مورد نظر چهار روش زمینه (تم)، برند، ترفیع (پروموشن) و چندرسانه ای انتخاب می شوند. درباره ی ایجاد زمینه، می توانیم به بخش هایی مانند منطقه "حیوانات وحشی" اشاره کنیم. در فروشگاه اسباب بازی هاملیز، این بخش به طور خلاقانه ای از طریق افزودن ایتم های نمایشی مثل درخت، برگ و عروسک شتر در اندازه واقعی برای درست کردن پشت صحنه ی مناسب تئاتر تکمیل می شود. نکته جالب توجه اینجاست که  از همین نمایش های خلاق برای برجسته کردن برندهای خاصی مانند مجموعه هِلو کیتی و برندهای لگو نیز استفاده می شود. در خصوص ترفندهایی که بر ترفیعات تمرکز دارند، هاملیز کالاهای تخفیف دار، محصولات فروش ویژه، و معرفی اسباب بازی های جدید را در نقاط دیدرس فروشگاه، کنار مسیرهای اصلی می گذارد. 

فروشگاه اسباب بازی هاملیز در استراتژی بازاریابی محتوایی خود، از از ابزار چندرسانه ای به طور فعال و انحصاری استفاده می کند. دستورالعمل های استفاده از اسباب بازی ها به صورت ویدیویی به نمایش گذاشته می شوند؛ کلیپ های آموزشی طوری طراحی می شوند تا کودکان و والدین را تشویق کنند که با این نمایش های ویدئویی تعامل داشته باشند. علاوه بر این کارکنان هم همیشه در دسترس هستند تا اگر لازم بود مشتریان را راهنمایی و کمک کنند.

دپارتمان توسعه بازار مؤسسه نمو آمادگی ارائه خدمات ویژه خود در را در حوزه طراحی کمپین فروش و استراتژی های فروشگاه داری با رویکرد نوین بازاریابی اعلام می نماید.

استراتژی های بازاریابی منحصر به فرد هاملیز

در شعب فروشگاه اسباب بازی هاملیز، به علت طبیعت محصول (اسباب بازی مظهر تعامل است)، بیشتر استراتژی ها و  راهبردهای داخل فروشگاهی حول درگیر کردن مخاطبین هدف طراحی و برنامه ریزی می شود. یک نمونه زیبای آن پیانو فروشی است که خریداران را تشویق می کند موسیقی بنوازند! از دیگر موارد ردگیری آزمایشی است که به آنها این امکان را میدهد که با خودروهای برقی اسباب بازی درگیر شوند و یا اتاق پروهای لباسی که آنها را تشویق می کند که لباس های مختلف را امتحان کنند. 

کارکنان آموزش دیده در فروشگاه اسباب بازی هاملیز فعالانه با خریداران درگیر می شوند، تعامل داشته و ارتباط خوبی برقرار می کنند. آنها تظاهرات و تجمع مداد های جادویی را در عمل نمایان می کنند. در نمایش بشقاب پرنده جادویی در منطقه اجرای تئاتر فروشگاه شرکت می کنند (چنین نمایش هایی در طول سال تغییر می کند). کارکنان هم در قصه گویی برای کودکان و هم در جایگاه دسته موسیقی "میزها و افسانه ها" با مشتریان درگیر می شوند. آنها کودکان را تشویق می کنند تا نقشی بازی کرده و با آنها عکس بگیرند (کارکنان برای این موارد حتما لباس مخصوص می پوشند و برای کودکان های لباس نماش دارند).

اتاق مهمانی با رویکردی خلاقانه نقش مهمی در درگیر کردن کودکان با والدینشان ایفا می کند؛ برای جشن ها و مناسبت های مختلف مثل تولد ملاقات و بازی با کاراکتر های فیلم ها و کارتن های مورد علاقه کودکان برای آنها فراهم شده و فعالیت های گروهی و مسابقه های هیجان انگیز مخصوص آنها برنامه ریزی شده است. در واقع فروشگاه اسباب بازی هاملیز با تم تئاتر توجه کودکان و والدین آنها را هدف گرفته است. در این استراتژی به این مهم توجه شده است که وقتی کودکان هدف اصلی یک کسب و کار هستند، ضروری است که علاقه، اشتیاق و هیجان والدین نیز به همان اندازه درگیر شود. فراموش نکنیم که خریدار نهایی یک فروشگاه اسباب بازی فروشی در نهایت والدین هستند.

خلاصه کلام

فروشگاه اسباب بازی هاملیز، اولین اسباب بازی فروشی لندن، همچنان به عنوان یک نمونه موفق فروشگاه داری در دنیا مطرح است. استفاده از روش های جذاب چیدمان و استراتژی های خلاقانه بازاریابی همچون نمایش ویدئوهای تعاملی و اجرای تئاترهای هیجان انگیز برای کودکان و والدین آنها از نکات اصلی این موفقیت هستند. آنچه در این رویکرد خلاقانه حائز اهمیت است، توجه صاحبین این کسب و کار به ایجاد تعامل و درگیر کردن مخاطبین هدف می باشد که همان کودکان و والدین هستند. 

دپارتمان توسعه بازار با وجود تیمی متخصص و همکاری مشاورین مجرب حوزه کسب و کار جعبه ابزار فروشگاه داری را برای آنچه که شما جهت مدیریت حرفه ای یک فروشگاه نیاز دارید طراحی کرده است.  این جعبه ابزار حاصل مطالعه به روزترین منابع توسعه بازار،  بهره گیری از سال ها تجربه مشاوره های حرفه ای کسب و کارهای مختلف و حضور تیم نمو در دل بازار بوده است و قرار است مانند یک منتور 24 ساعته همیشه در کنار شما باشد.


منبع: کتاب بازاریابی و فروش فروشگاهی، نوشته دکتر سین انیس